poniedziałek, 24 listopada 2014

"Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej" S. Koper

subiektywna ocena książki: 4/6


adres obrazka
W okresie dwudziestolecia międzywojennego wśród elit panowała dość lekka swoboda obyczajów. Panowie oficjalnie byli żonaci, ale zdarzały im się skoki w bok. Ze skakania oczywiście wynikały różne perypetie, poczynając od dzieci z nieprawego łoża na zmianach wyznania wiary, by móc zalegalizować kolejne związki, kończąc. I dotyczyło to także tych „z zasadami”, czyli np. Józefa Piłsudskiego. Z jednej strony uzdolnionego przywódcy, z drugiej nieudacznika w kwestiach domowych, potrafiącego samodzielnie przygotować jedynie herbatę. Mężczyznę który bez skrupułów odbił ukochaną rywalowi(Romanowi Dmowskiemu), by się z nią ożenić, a po latach zostawić ją dla młodszej. Dmowski nigdy mu tego nie wybaczył, tym bardziej, że jego miłość do pięknej Marii pozostała wierna i nigdy się nie ożenił.

Równie poplątane życie prywatne miał Ignacy Paderewski, bożyszcze tłumów, ówczesny idol na miarę Elvisa Presleya, spotykający się w niektórych momentach z dwoma kobietami naraz, czy „pierwszy ułan Rzeczypospolitej” Bolesław Wieniawa-Długoszowski, imprezowicz i kochany przez płeć piękną bawidamek. 

Oprócz nich Sławomir Koper opisał jeszcze życie prywatne marszałka Rydza-Śmigłego, prezydentów Wojciechowskiego i Mościckiego (ci ostatni byli raczej grzeczni i unikali skandali) oraz nieszczęśliwego Walerego Sławka, którego największa miłość, Wanda Juszkiewiczówna, pasierbica Józefa Piłsudskiego, zmarła z powodu ropnego zapalenia wyrostka, mając jedynie dziewiętnaście lat. 

Barwną opowieść o ludziach autor uzupełnił tłem obyczajowym, dorzucając anegdoty m.in. o balach i polowaniach organizowanych przez ówczesnych rządzących. 



  • Sławomir Koper, Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2009


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz